• 1
  • 2
  • 3

Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації

ПЕРШОЦВІТ-2019

вкл. .

pershocvit 2019Щороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, у тому числі занесених до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення. Ці об'єкти рослинного світу у значних обсягах вивозяться у великі міста України, Словаччини, Угорщини та Росії. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.


Кожного року навесні в Україні проводиться природоохоронна операція "Першоцвіт" ціллю якої є впровадження комплексу оперативних, просвітницьких та агітаційно-пропагандистських заходів, направлених на збереження ранньоквітучих, ендемічних та зникаючих видів рослин, попередження масового незаконного збору рослин та їх збуту на території держави. Під заборону збору та продажу згідно законам України «Про рослинний світ» та «Про Червону книгу України» підпадають види рослин, які занесені до Червоної книги України. Найвідомими серед них є першоцвіти: підсніжник складчастий, шафран сітчастий, тюльпани лісовий, змієлистий, дубравний, види ковилів, сон чорніючий, півонія вузьколиста та інші.

Спостереження та аналіз даних про чисельність, динаміку, ареали деяких видів рослин свідчать, що флора Луганської області зазнає достатньо сильного та тривалого антропогенного пресу, який підсилюється погодно-кліматичними факторами, що останні роки змінюються в бік посух та високих літніх температур. Видобувна промисловість, висока розораність земель, щорічні степові пожежі призводять до зменшення територій, вкритих природною рослинністю та збіднення популяцій флори.

Оперативна частина операції "Першоцвіт – 2019" має здійснюватись у формі рейдових перевірок по місцях збору і можливого збуту квітів згідно затверджених графіків за участю представників Державної екологічної інспекції, органів УМВС, лісової охорони ДЛМГ та громадських інспекторів, а також перевірок користувачів об'єктів рослинного світу. Результати попередньої інспекційної роботи свідчать, що тенденція знищення ранньоквітучих видів рослин і рослин, занесених до Червоної книги України спостерігається на першоцвітах, які збирають, головним чином, з метою продажу і виявляється у вилученні квітки з природного середовища, травмуванні дочірніх цибулин, що формуються в час цвітіння та нереалізованої насінневої репродукції.
Нам, як добрим господарям своєї землі, треба пам'ятати що зберегти її багатства можливо не заборонами та покараннями, а сумлінням, турботою та любов'ю.