• 1
  • 2
  • 3

ДЕПАРТАМЕНТ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ, ЗЕМЕЛЬНИХ, МАЙНОВИХ ВІДНОСИН, ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ

2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь

on .

2 лютого, на честь дня заснування Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів у 1971 році в м. Рамсар (Іран), відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь.

Цей день започатковано для привернення уваги до важливості водно-болотних екосистем для людей та вперше відзначено у 1997 році. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій по всьому світі. Рамсарський Секретаріат щорічно пропонує тему свята і за підтримки партнерів готує та поширює інформаційні матеріали, які можна знайти за посиланням https://www.worldwetlandsday.org/materials#.
 
Тема 2025 року – «Захист водно-болотних угідь для нашого спільного майбутнього».

Короткий лозунг «Цінуй. Захищай. Надихай.»

«Здорові» водно-болотні угіддя мають вирішальне значення для пом’якшення клімату, адаптації, біорізноманіття та здоров’я людини. Проте несталий розвиток, забруднення та зміна клімату продовжують загрожувати цим важливим екосистемам. Захист водно-болотних угідь заради нашого спільного майбутнього потребує співпраці в розробці політики, нормативних актів та громадських ініціатив, які сприяють ефективному збереженню та раціональному раціональному використанню. Забезпечення здоров’я водно-болотних угідь світу дозволить майбутнім поколінням насолоджуватися їхніми екологічними, економічними та культурними перевагами – і сприятиме сталому, процвітаючому майбутньому для всіх.

До Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення включені 50 водно-болотних угідь України, інформацію щодо яких розміщена на вебсайтах Рамсарської конвенції за посиланням https://www.ramsar.org/country-profile/ukraine та природно-заповідного фонду за посиланням https://wownature.in.ua/oberihaymo/ramsarski-uhiddia/.
 
Але, незважаючи на зусилля природоохоронців та держави зберегти водно-болотні угіддя та інші природні території, основною темою останніх років є вплив агресії російської федерації проти України, який поширюється на всю територію України і може загрожувати екологічному характеру всіх водно-болотних угідь в Україні. Використання рф далекобійної артилерії, балістичного озброєння, безпілотних літальних апаратів та іншого сучасного військово-технічного обладнання робить можливим досягнення будь якої точки України та проведення боїв як на суші, та і на морі. 

Аналіз ситуації вказує, що за 10 років окупації українських територій і три роки повномасштабної війни, воєнні дії та пов'язані з ними економічні наслідки зачепили 48 з 50 водно-болотних угідь України, з них:
-  31 водно-болотних угідь постраждали від бойових дій, обстрілів, мінування, проведення тренувань і пересування військ російської федерації, безпосереднього впливу наслідків війни на управління угіддями та використання екосистемних послуг, серед яких:
3 угіддя постраждали внаслідок підриву Каховської греблі – «Дельта річки Дніпро» було повністю затоплене та частково зруйноване, Архіпелаг Великі і Малі кучугури» є повністю осушеним і «Заплава Сім маяків» осушене частково;
4 угіддя слугували або слугують полігонами для тренування військ рф;
4 угіддя, незважаючи на те, що вони знаходяться на відстані більше 100 км від лінії фронту та окупованих рф територій, постраждали від обстрілів і атак БПЛА;
5 водно-болотних угідь постраждали від обстрілів і руйнування енергетичної інфраструктури України, зокрема через обстріли електростанції, розташованої неподалік водно-болотного угіддя і аварійного використання каскаду водосховищ і гідроелектростанцій на Дністрі для балансування енергетичної системи України;
5 водно-болотних угідь стали місцями розташування захисних споруд на державному кордоні у зв’язку із загрозою введення військ з Білорусії;
природоохоронна діяльність в межах всіх водно-болотних угідь окупованих рф припинена, або здійснюється з грубим порушенням українського законодавства і міжнародних конвенцій та угод;
більшість водно-болотних угідь використовуються окупаційною владою і військами рф для заборонених природоохоронним законодавством України видів економічної діяльності (рибальство, полювання, туристична діяльність, добування будівельних матеріалів);
-  17 водно-болотних угідь знаходяться під впливом непрямих економічних чинників, які призводять до зміни способу і обсягів використання екосистемних послуг та їх доступності, зменшення обсягів фінансування і спроможності для відповідного управління водно-болотними угіддями.

Україна є однією з активних учасниць Рамсарської конвенції і щорічно відзначає Всесвітній день водно-болотних угідь організовуючи різноманітні заходи та акції (інформаційні матеріали можна скачати за посиланнями: https://drive.google.com/drive/folders/1O6oVHWNIPLv-aQyPvg7sGswNQaduiycA?usp=sharing).

© Департамент комунальної власності, земельних, майнових відносин,
екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації

www.eco-lugansk.gov.ua

Підтримка сайту — Студія «Зіна дизайн»