• 1
  • 2
  • 3

ДЕПАРТАМЕНТ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ, ЗЕМЕЛЬНИХ, МАЙНОВИХ ВІДНОСИН, ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ

17 червня - Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами

on .

geo zasuha new Однією з ключових складових охорони довкілля в Україні є забезпечення збереження та невиснажливого використання земель. Генеральна асамблея ООН резолюцією від 19.12.2007 № 62/195 проголосила Декаду ООН щодо пустель та опустелювання (2010-2020 роки), резолюцією від 20.12.2013 № 68/232 – 2015 рік Міжнародним роком ґрунтів.У рамках Конвенції ООН про боротьбу з опустелюванням, Стороною якої є Україна (Закон України від 04.07.2002 № 61-ІУ), опустелювання розглядається як деградація земель під впливом будь-яких природних та антропогенних чинників.

17 червня відзначається людством як Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами. Цього року від проходитиме під гаслом: «Безкоштовної їжі не буває! Інвестуй у здорові ґрунти!»

У 2014 році внаслідок бойових дій на території Луганської області, постраждали промисловість та інші галузі народного господарства, соціально-економічні механізми та зв'язки, що забезпечували гармонійний та сталий розвиток регіону. На цей час південна частина області тимчасово окупована і непідконтрольна українській владі.

Зазначені події вплинули на стан навколишнього природного середовища та природних ресурсів у тому числі земельних ресурсів.

За даними наукових досліджень, сучасний стан земельних ресурсів і ґрунтового покриву свідчить про агроекологічну незбалансованість структури земельних угідь. У зв'язку з таким станом ґрунтів виникла необхідність вжиття відповідних заходів, одним з яких є еколого-ландшафтна спрямованість землеустрою і системи землеробства, яка передбачає ряд напрямків:
- виведення деградованих земель зі складу ріллі;
- залуження деградованих земель;
- створення захисних лісових насаджень;
-формування ґрунтозахисної структури агроландшафтів (захисні лісонасадження, гідротехнічні споруди, залуження).

Земля є основним невичерпним та поновлюваним, за умови її дбайливого використання, джерелом благополуччя народу і компонентом біосфери.

Проблема охорони ґрунтів від негативних процесів стає все більш актуальною.

За даними Головного управління Держземагенства у Луганській області станом на 01.01.2015 року в області налічується земель 2668,37 тис. га, з них землі, що зазнали впливу водної ерозії 1204,52 тис. га; землі, що зазнали впливу вітрової ерозії – 382 тис. га; забруднених земель – 1,66 тис. га, з них радіаційно небезпечні та радіоактивно забруднені – 1,65 тис. га; землі, на яких розміщені об'єкти поводження з відходами – 0,59 тис. га.

Одним з пріоритетних напрямків в охороні ґрунтів від ерозії та деградації є формування національної екомережі, яка утворюється з метою поліпшення умов для формування і відновлення довкілля та збереження ландшафтного біорізноманіття.

Пріоритетним напрямом заповідної справи є збереження залишків цілинних степів, місць зростання рідкісних і зникаючих видів рослин і корінних байрачних лісів – типових представників степових ландшафтів.

Природно-заповідний фонд Луганської області станом на 01.05.2015 року нараховує 190 територій та об'єктів природно заповідного фонду загальною площею 93205,4771 га, з них 7 територій та об'єктів загальнодержавного значення площею 13731,0164 га та 183 території та об'єкти місцевого значення площею 79428,4013 га.

На даний час на території, яка контролюється українською владою, розташовано 122 (64 %) території та б'єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення загальною площею 74540,0875га (79 %), в тому числі 6 територій та об'єктів загальнодержавного значення площею 13057,5164 (95 %) га та 116 територій та об'єктів місцевого значення площею 61482,5711 га (77 %).

На території, яка тимчасово не контролюється української владою, розташовано 68 територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення загальною площею 18665,8599га, в тому числі:
• місцевого значення - 67 територій та об'єктів площею 17992,3599 га;
• загальнодержавного значення - парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Гостра могила» (м. Луганськ) площею 96,0га, філія Луганського природного заповідника «Провальський степ» (Свердловський район) загальною площею 587,5 га.

Інформація про створення нових об'єктів розміщується на веб-сайті Департаменту, висвітлюється у засобах масової інформації.

Ліси є «легенями» нашої планети, значне збільшення лісів - це і є головний інструмент у боротьбі з опустелюванням. За даними державного земельного кадастру на сьогодні площа лісів і лісовкритих земель Луганської області становить 355,9 тис. га, лісистість області становить 13,3 %, оптимальне значення -16 %. Для підвищення лісистості необхідно збільшити обсяги висадки лісів на всіх придатних для цього землях.

Значних ушкоджень та великих обсягів загибелі внаслідок бойових дій на чистині території області зазнали лісові насадження Станично-Луганського та Новоайдарського районів.

Проведення єдиної політики щодо раціонального використання та охорони земель, координація діяльності відомств, підприємств, установ та організацій з питань охорони земель, принципова позиція в питаннях збереження земель природно-заповідного фонду, земель лісового фонду, земель водного фонду та інших земель природоохоронного призначення, цінних природних степових комплексів, які мають відношення до формування екомережі дозволить вживати дієві заходи щодо забезпечення збереження та невиснажливого використання земель.

У зв'язку із зазначеним, просимо усі зацікавлені організації організувати проведення інформаційних заходів з питань охорони земель (прес-конференції,виступи та публікації у засобах масової інформації, тощо), приурочених до Всесвітнього дня боротьби з опустелюванням та посухами.

Просимо також надіслати на нашу електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. відповідну інформацію про проведену роботу.

 

© Департамент комунальної власності, земельних, майнових відносин,
екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації

www.eco-lugansk.gov.ua

Підтримка сайту — Студія «Зіна дизайн»